Realizowane projekty Strona główna / Realizowane projekty / Międzynarodowe / BASE / Robert Jan Panek 

 ROBERT JAN PANEK Życiorys muzyką pisany....


 Urodził się 21.05.1933r. w Staszowie (woj. świętokrzyskie). Ojciec jego był naczelnikiem  miejscowej Straży Pożarnej. Od dziecka miał bliski kontakt z muzyką. Brat Kazimierz uczył się gry na skrzypcach, więc  przy nim osłuchiwał się z muzyką. 
  W wieku 14 lat rozpoczął naukę muzyki jako elew  orkiestry wojskowej w Szczecinie. Równocześnie uczęszczał do średniej szkoły muzycznej. Uczył się gry na werblu, wiolonczeli i klarnecie. 
  Ukończył Oficerską Szkołę dla Kapelmistrzów Wojskowych w Warszawie.. W 1957r. otrzymuje dyplom ukończenia Państwowego Liceum Muzycznego w Warszawie w klasie klarnetu oraz w klasie dyrygentury.
Studia muzyczne  ukończył w PWSM w Warszawie u prof. L. Kurkiewicza w 1962r. Od tego roku był przez wiele lat muzykiem POS i nauczycielem szkół muzycznych w Białymstoku.
  Lata 1964 - 65 spędził na Kubie, gdzie organizował państwowe szkolnictwo muzyczne. Po powrocie do kraju zorganizował i prowadził orkiestrę w resorcie MSW.
  W latach 60-tych i 80-tych pracował jako muzyk na kontraktach zagranicznych gdzie dyrygował koncertowymi orkiestrami m.in. na Kubie, w Nikaragui, Kostaryce, Hondurasie, Panamie i Wenezueli, a przez 18 miesięcy był szefem ponad stuosobowej reprezentacyjnej orkiestry armii nikaraguańskiej w Managui.. Koncertował też w wielu krajach europejskich. Jego kompozycje wykonywane są na dworach królewskich w Sztokholmie i Madrycie.
  Komponowaniu poświęcił się mając w swoim dorobku twórczym wiele utworów na orkiestrę dętą, zespoły kameralne, orkiestrę symfoniczną (m.in. Koncert na klarnet, Concertino na głos i orkiestrę smyczkową, Sinfonietę na 2 flety i orkiestrę smyczkową  "Pałac Branickich", Suitę tańców kubańskich), pieśni na głos z towarzyszeniem fortepianu oraz wiele solowych utworów instrumentalnych.
   III Kwartet Smyczkowy Roberta Panka był wykonany podczas EXPO`92 w Sevilli. Partytura tego utworu została wręczona Królowej Hiszpanii - Zofii.

 
Dyrygował koncertami muzyki polskiej w Paryżu i Valencji. Jest członkiem Światowego Stowarzyszenia Dyrygentów Orkiestr Dętych i z tego tytułu uczestniczył w przygotowaniu oprawy muzycznej Igrzysk Olimpijskich w Atlancie.
  Robert Jan Panek jest laureatem wielu konkursów muzycznych m.in. CAMAGÜEY SON - Kuba`65, NOTA DE ORO - Managua`88, EXPO`92 w Hiszpanii, na hejnał Białegostoku - `96. Od wielu lat współpracuje ze Staszowskim Towarzystwem Kulturalnym. Publikuje w "Gońcu Staszowskim" i "Gazecie Współczesnej" felietony i wspomnienia z licznych zagranicznych wojaży. Zajmuje się też poezja. Początkowo pisał "do szuflady", ale będąc w Nikaragui zaczął publikować w prasie swoje wiersze pisane po hiszpańsku. W 1993r. wydał pierwszy tomik poezji pt. "Pęknięte lustro".


Robert Jan Panek jest wybitnym muzykiem o specjalnościach: dyrygent, kompozytor i instrumentalista (klarnet), a także aktywnym działaczem w zakresie rozwoju zespołów muzycznych orkiestr dętych w kraju i za granicą (Litwa, Łotwa, Kuba, Nikaragua). Jest członkiem Światowego Stowarzyszenia Dyrygentów Orkiestr Dętych, co pozwala na promocje polskiej kultury w wielu krajach świata. Jest autorem ponad 150 utworów, z których wiele wykonywanych jest w Watykanie, na dworach królewskich w Madrycie, Sztokholmie, Brukseli, Oslo i był przyjęty m.in. przez Jana Pawia II, hiszpańską parę królewską, króla Szwecji a cześć jego utworów poświeconych jest pamięci ludzi, którzy zginęli w wyniku ataków terrorystycznych (Nowy Jork, Madryt), czy losowych (kosmonautów amerykańskich, księżnej Diany czy ministra spraw zagranicznych Anny Laundt). Robert Jan Panek napisał również wiele utworów koncertowych popularnych na orkiestrę dętą, które były wykonywane podczas igrzysk olimpijskich w Atlancie, z okazji wstąpienia Polski do NATO a także na liczne konkury muzyczne, których zostawał laureatem (Camagüey San – Kuba, Nota de Oro, Expo `92 - Hiszpania, Tunis `2000).Jest także autorem wielu hejnałów miast polskich, w tym miasta Białegostoku. Jako dyrygent odnosi sukcesy, prowadząc koncerty w wielu krajach na różnych kontynentach: Meksyk, Honduras. Kostaryka, Panama. Turcja, Tunezja. Izrael. Finlandia, Chiny, a także prowadząc kursy dla dyrygentów.

Obok działalności muzycznej, Robert Jan Panek zajmuje się z powodzeniem poezja (wydał 5 tomików) oraz fotografią. Na przestrzeni ostatnich lat eksponował 10 wystaw fotograficznych, prezentujących piękno przyrody polskiej, jak też przybliżając Polakom tematykę życia codziennego Szwecji, Francji, Cypru, Turcji, Tunezji, Ameryki Południowej czy Chin. Działalność Roberta Jana Panka posłużyła jako temat dwóch prac magisterskich:

- „Twórczość muzyczna Roberta Panka" - w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
- „Robert Panek- obywatel Świata" -w Katedrze Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Robert Jan Panek jest autorem wielu reportaży ze swoich licznych wyjazdów a także 3 książek poruszających problemy dydaktyki muzycznej.


 

Codziennie w samo południe z wieży białostockiego ratusza rozbrzmiewa hejnał i wszyscy wiedzą, że napisał go Robert Panek. Wcześniej grano „Prząśniczkę”, ale Łódź upomniała się o swoje i miasto ogłosiło konkurs na własny hejnał. Zgłosiło się ośmiu kompozytorów z Warszawy, dwóch z Białegostoku. Wygrał Robert Panek.  

 

Hejnał
 

słońce czy deszcz
odwilż czy mróz
mglisto czy przejrzyście
szaro czy kolorowo
hałas czy cisza
wesoło czy smutno
zawsze o dwunastej
z białostockiego ratusza
słychać melodię hejnału
i wtedy się ładnie uśmiechasz
trzymając mnie za rękę


Robert Panek jest autorem utworu na cześć kolekcjonera Kryształowych Kul, Adama Małysza, i marzył, żeby utwór zagrano pod Wielką Skocznią. Podobnie postąpił, kiedy piłkarze Kolumbii wygrali Copa America, a sukcesy piłkarzy z Kamerunu skwitował co najmniej kilkoma marszami.

 Z okazji ślubu belgijskiego na­stępcy tronu, księcia Filipa, z arystokratką o polskim rodowodzie Matyldą., skomponował muzyczne powinszowanie, przy czym nie udało mi się ustalić: bardziej winszował księciu czy Matyldzie. Tak czy owak „Suita weselna" spodobała się w Brukseli, bo kompozytor dostał list z podziękowaniem i zdjęcie młodej pary. To z kolei tak spodobało się Pankowi, że kiedy latem 2001 roku ogłoszono, iż niebawem odbędzie się ślub norweskiego następcy tronu, księcia Haakona z Mette-Marit, która nie mogła wykazać się szlacheckim pochodzeniem, ale za to miała trzyletniego syna z poprzedniego związku, przez co oboje nie schodzili z czołówek prasy nie tylko bulwarowej, białostocki kompozytor posłał im „prezent muzyczny" pt. „Muzyka serc". Utwór w wykonaniu norweskiej orkiestry kameralnej odegrano w Oslo dwukrotnie: podczas zaślubin oraz przy wręczaniu weselnych prezentów, Dało to asumpt recenzentowi muzycznemu „Rzeczpospolitej*' do odnotowania, że Robert Panek „bywa na bankietach i zna dyplomatów". My wiemy, że ma dwa smokingi: czarny i biały. I napisał elegię na śmierć księżny Diany.
Z okazji przystąpienia Polski do NATO, a przy okazji również na 50 lat paktu, kompozytor, zachęcony przez Stowarzyszenie Euroatlantyckie i nasze MSZ stworzy! marsz, utwór na trąbkę oraz saksofon, a wszystko ze wskazaniem na orkiestrę dętą, „Vivat NATO", a także „Trzej bracia" i „Czardasz" trafiły do repertuarów Orkiestry Reprezentacyjnej Armii USA, NATO i Wojska Polskiego.

Robert Jan Panek w niezwykły sposób promował i promuje polską muzykę za granicą. Dzieląc się swoim doświadczeniem, pomagał tworzyć orkiestry dęte, doskonalił umiejętności kapelmistrzów, muzyków i kompozytorów z wielu krajów świata. Jego  twórczość kompozytorska znalazła uznanie w   oczach koronowanych głów oraz polityków i biznesmenów, przyczyniając się do promocji Polski, jako kraju wrażliwych talentów twórczych. Jest ceniony za swoja bezinteresowną pomoc seniorom i chorym dzieciom, częstokroć dla nich koncertując oraz wygłaszając opowieści z licznych podróży zagranicznych. Aktualnie pracuje twórczo w Białymstoku, wspomagając między  innymi działalność Kabaretu Seniorów „Szpilka".Źrodło: strona internetowa http://panek.friko.pl


 

Robert Jan Panek jest słuchaczem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku i uczestnikiem projektu BASE.
W dniu 2 maja 2014r.w Białymstoku odbyła się XXI edycja Nagrody Artystycznej Prezydenta Białegostoku. Nagrodę z urzędu za rok 2013 w kategorii artystycznej za całokształt dotychczasowej działalności w dziedzinie muzyki otrzymał Robert  Jan Panek.
Wręczenie Nagród planowane jest na 22 czerwca 2014 r., podczas koncertu na Plantach - w trakcie Dni Miasta Białegostoku.
Jest to wielki zaszczyt dla nas, że  taką sławną osobą mamy w szeregach słuchaczy UTW i uczestników projektu.
Serdecznie gratulujemy!
 Opracowanie  Jadwiga Barcewicz


 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.